orteza kolana

Co zrobić, aby skorzystać z refundacji NFZ na ortezę kolana?

Czy wiesz, że możesz otrzymać refundację NFZ na zakup ortez kolana? Wystarczy, że poznasz odpowiednią procedurę i przygotujesz niezbędne dokumenty. Dowiedz się, jak to zrobić, aby skorzystać z dofinansowania na przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.

Zlecenie od lekarza i potwierdzenie zlecenia w oddziale NFZ 

Aby skorzystać z refundacji NFZ na ortezę kolana, musisz najpierw udać się do lekarza po zlecenie na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Pamiętaj, że lekarz pierwszego kontaktu może wystawić zlecenie tylko na niektóre przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, więc warto sprawdzić wcześniej, czy dany lekarz może Ci pomóc. Następnie musisz potwierdzić otrzymane zlecenie do realizacji w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. To ważny krok, który pozwoli Ci później ubiegać się o dofinansowanie.

Ubieganie się o dofinansowanie do ortezy kolana

Aby otrzymać dofinansowanie na zakup ortez kolana, musisz zgromadzić odpowiednie dokumenty i złożyć je w PCPR lub MOPS. Do wymaganych dokumentów należą między innymi:

  • ksero zlecenia wydanego przez NFZ,
  • faktura na odebrany przedmiot ortopedyczny lub środek pomocniczy,
  • oświadczenie o miesięcznych dochodach osoby niepełnosprawnej lub jej opiekuna,
  • orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności,
  • wypełniony wniosek o przyznanie dofinansowania.

Wysokość dofinansowania zależy od kilku czynników, takich jak cena zakupu ortez kolana oraz limit wyznaczony przez NFZ na dany przedmiot ortopedyczny lub środek pomocniczy. Jeśli cena nie przekroczyła limitu, możesz ubiegać się o dofinansowanie w wysokości 100% zapłaconej kwoty udziału własnego. Jeśli natomiast cena zakupu przekroczyła limit ustalony przez NFZ, dofinansowanie może wynieść nawet 150% kwoty limitu.