orteza kolana

Jak odciążyć staw po urazie?

Ortezy to niezastąpione narzędzie wspomagające proces rehabilitacji stawów po urazach. W artykule przedstawiamy, jak działają ortezy, jakie rodzaje są dostępne na rynku i jak wybrać odpowiedni model dla swoich potrzeb. Zapraszamy!

Rodzaje ortez dostępnych na rynku

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ortez, które różnią się między sobą konstrukcją, materiałem oraz przeznaczeniem. Wśród nich można wyróżnić między innymi ortezy stawu skokowego, kolanowego, biodrowego, barkowego czy nadgarstkowego. Każda z nich ma swoje unikalne właściwości i jest dedykowana dla określonego typu urazu lub schorzenia. Ortezy mogą być także dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, co pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie i komfort noszenia.

Zastosowanie ortez w terapii urazów

Ortezy są niezwykle przydatne w procesie rehabilitacji po urazach, ponieważ pomagają odciążyć uszkodzone stawy i mięśnie, co przyspiesza ich regenerację. Ponadto, stabilizując staw, ortezy zmniejszają ryzyko kolejnych kontuzji oraz pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. W przypadku niektórych urazów, takich jak skręcenia czy zwichnięcia, stosowanie ortez może być konieczne nawet przez kilka tygodni lub miesięcy.

Jak wybrać odpowiednią ortezę?

Wybór odpowiedniej ortez dla swoich potrzeb może być trudny, dlatego warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą przed zakupem. Specjalista może doradzić, jaki rodzaj ortez będzie najlepszy dla danego przypadku oraz jak długo powinno się jej używać. Ważne jest także, aby wybrać ortezy o odpowiedniej wielkości i dopasowaniu, co zapewni komfort noszenia oraz skuteczność terapii. Ortezy można nabyć w specjalistycznych sklepach medycznych, które oferują szeroki wybór produktów dedykowanych dla różnych schorzeń i urazów.